LED diody v montážních přenosných lampách

Kdybychom byli odkázáni pouze na denní světlo, většina staveb by mohla být dokončena jen stěží. Umělého elektrického osvětlení člověk využívá již více než sto let a po celou tu dobu se na každém staveništi lidé setkávali s pomocnými světelnými zdroji, s tzv. přenoskami. Jsou to zpravidla kruhové nebo obdélníkové reflektory zavěšené v pevném nebo otočném stojanu, polohovatelné ve vertikálním i horizontálním směru.

foto světlo.jpg

Halogenové reflektory

V druhé polovině 20. století v této oblasti plně dominovaly halogenové žárovky. Výhodou byl obrovský světelný tok a dokonalý osvit i relativně velké pracovní plochy. Fenomenální zdroj světla však zastínila jeho enormní spotřeba elektrického proudu a rovněž nepřijatelné množství vyzařovaného tepla. Světelné zdroje musely být umístěny mimo dosah hořlavých materiálů, přičemž k nechtěným požárům také občas docházelo.

LED diody v pracovním osvětlení

Mají ve srovnání s halogeny řadu výhod. V první řadě emitují chladnější barvu namodralého bílého světla, což se projeví na pracovní výkonnosti. Je známo, že teplé barvy osvětlení zvyšují koncentraci melatoninu a ten je zodpovědný za kvalitní spánek, což ovšem není v bdělém stavu na pracovišti žádoucí .

Předností je také takřka nulové množství tepelného záření. Diody samotné žádné teplo nevydávají, pouze minimum tepla vyzařuje napájecí zdroj, což je ve srovnání s halogenovým světlem zanedbatelné. A další podstatnou výhodou je extrémně dlouhá životnost, která přesahuje i 50 tisíc hodin. Polovodičové osvětlení je zároveň zdrojem světla o vysoké svítivosti (počtu lumen na m2) při současně velmi nízké spotřebě elektřiny.

světlo fotografa.jpg

IP krytí

U reflektorových pracovních světel se setkáváme se zásadním požadavkem na konstrukci svítidla, a tím je tzv. IP krytí. Záleží totiž na tom, zda je zdroj světla umístěn v interiéru, anebo ve venkovním prostředí. Jednotlivé stupně se řídí tabulkou, v níž je uvedena odolnost vůči vodě, vlhkosti, a pevným a prachovým částicím. Např. IP 00 znamená naprosto nechráněný světelný zdroj a naopak IP 68 popisuje světlomet, který je možno dokonce trvale ponořit do vody.