Výsadba zázvoru: na co musíte při péči věnovat pozornost

Není těžké si pěstovat zázvor u sebe doma, i když rostlina není pro nás domorodá.

Co potřebujete pro kultivaci

K růstu zázvoru potřebujete:

● kus kořene zázvoru

● květináč

● bio. zeminu

● potravinové fólie

● pryžový kroužek nebo kousek šňůry

● ostrý nůž

kořeny zázvoru
Zasazování zázvoru – krok za krokem

výsadba

  1. Ať už jste si koupili v supermarketu nebo jste ho měli v kuchyni – je důležité, aby kořen zázvoru byl co nejčerstvější a nejpevnější, aby se mohl dáven.
  2. Nakrájejte kořen zázvoru na přibližně pět centimetrů. Musíte se ujistit, že na každém kusu je tzv. „Vegetační uzel“, jinak nemůže kořen vypnout. Na vegetačních uzlech, se buňky rozdělí později a rostlina může v těchto místech pokračovat v růstu.
  3. Vezměte kousky a položte je řeznou plochou dolů na půdu v květináči. Pokryjte ho tenkou vrstvou půdy.
  4. Pokud jste chcete urychlit klíčení, můžete vytvořit miniskleník, tak, že položíte plastovou folii přes květináč a zajistíte gumou. Abyste šetřili plastový odpad, doporučujeme místo toho položit sklo. Jediné, na čem záleží, je to, že se vytvoří dostatek vlhkosti. Uvidíte-li první známky růstu, znovu odstraňte ochranu.
  5. Ujistěte se, že zázvor má teplo a světlo – ale bez přímého slunečního záření.
  6. Pravidelně napájejte vodou s nízkým obsahem vápna a květinu nepřelévejte, vaše rostlina se rychle rozvíjí a může vyrůst až na výšku 60 až 120 cm.

Sklizeň: když listy nažloutnou, hlíza má svou typickou, intenzivní chuť a může být vykopán.

část zázvoru

Účinek zázvoru

Jako koření má zázvor dlouhou tradici – a také jako zdroj léku, zejména v tradiční čínské medicíně, hraje důležitou roli po tisíciletí. Důvodem jsou přísady, zejména štiplavé gingeroly (aktivní složky zázvoru) a esenciální oleje. Chemická struktura gingerolu je podobná chemické struktuře aspirinu a ukázala se jako protizánětlivá a analgetická látka. Štiplavé látky stimulují žaludeční šťávy a stimulují trávení.

Zázvor je také velmi oblíbený i u nás, zejména jako domácí lék na nachlazení. Zázvor je však také skutečným zázračným lékem, pomáhá na:

● nevolnost (také v případě nemoci při cestování) a nevolnost

● zažívací problémy

● bolest hlavy a migrény

● anorexie

● menstruační obtíže