Nejohroženější druhy kočkovitých šelem

Je vysoce pravděpodobné, že ve volné přírodě tyto šelmy nebude vůbec možné najít. S největší pravděpodobností vyhynou do sta let.
sněžný levhart

  • Levhart sněžný

Momentálně je irbis pouze ve střední úrovni svého ohrožení. Kdysi byl hojně loven pro svou nádhernou měkkou, hustou a překrásně zbarvenou srst, která sloužila k výrobě zimních kožichů. Sněžnému levhartovi slouží srst jako ochrana před mrazem, ale také jako maskování při číhání na kořist. Tento nádherný dravec má díky ochranářům a chovatelům ve volné přírodě asi čtyři tisíce kusů.

ZAJÍMAVOST: Irbis je jedenou z neobratnějších kočkovitých šelem severu, rozhodně je to nejlepší skokan. Jediným skokem dokáže hravě překonat deset metrů. Má hustý ocas, kterým se v mrazech přikrývá.

  • Kočka rybářská

Je jenom o malinko větší než obyčejná domácí kočka. Žije ve volné přírodě v Asii, a přestože zde nemá přirozeného nepřítele, vyjma člověka, stala se nedávno skutečně ohromenou. V přírodě je jí už jen okolo pěti tisíc kusů a ubývá í, hlavně kvůli pytláctví, má totiž nádherný kožíšek.

ZAJÍMAVOST: Tato kočka miluje vodu. Má k tomu přizpůsobené uši i plovací blány mezi drápky.
Kočka rybářská

  • Rys iberský

V přírodě už volně žije pouze alarmujících tři sta deset kusů. Tato nádherná šelma je ohrožena vysoce a hrozí jí vyhubení do deseti let.

Za vyhubení tohoto tvora výjimečně nemůže ani tak člověk jako králík, kterého ale člověk na pyrenejský poloostrov, kde se šelma primárně vyskytuje, zanesl. Mezi králíky vypukla epidemie nemoci myxomatóza, které se přenesla na rysy, což mělo za následek téměř úplné vymření tohoto druhu. K vymírání ale dochází i kvůli kočkám domácím, které přenášejí nemoci, naproti kterým nejsou divoké šelmy očkované.

ZAJÍMAVOST: V polední dekádě se na záchranu rysů nasbíralo velké množství peněz, což mělo za následek zpomalení vymírání tohoto druhu. V posledních několika letech přibylo ve volné přírodě více než sto kusů této kočky.