NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI BĚHÁNÍ


1.       Přepalujete start
Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří při výběhu vystřelí jako „raketa“, ale v průběhu běhu zjistí, že veškerou energii vyčerpali již u startu, tak pro vás máme radu. Mnohem lépe uděláte, pokud si již při výběhu určíte rychlost, kterou jste schopni udržet po celou dobu trasy. Nevyčerpáte se hned u startu a zbyde vám energie pop zbytek cesty.
kondiční běh na pláži
2.       Špatně dýcháte
Hodně lidí se při běhu nesoustředí na své dýchání nebo dýchá špatně, proto má problém s pícháním v boku. Ideální je nadechovat se nosem a vydechovat ústy. Navíc pokud se budete nadechovat nosem, předejde tak nachladnutí. Dýchat bychom měli pravidelně a přirozeně.

3.       Používáte nevhodnou obuv
Boty by vás neměly nikde dřít ani tlačit. Zvolte vždy obuv určenou přímo na běh. Rozhodně ne vždy platí, čím dražší, tím lepší. Boty volte o číslo větší, než je velikost vaší běžné obuvi.

4.       Pozor na došlap
Jak došlapujete při běhu vy? Představíme si 3 základní došlapy. První je došlap přes patu, druhý přes špičku a třetí je došlap na střední část nohy.
·         Došlap přes patu je ideální zejména pro běh na delší trasy. Nejdříve došlápnete přes patu a následuje zbytek chodidla, tomuto stylu se říká kolíbka. Dejte si však pozor na ostrý došlap na patu, ten vás může při běhu zpomalit, a navíc zatěžuje klouby.
·         Dále si představíme došlap přes špičku. Tuto variantu běhu ocení hlavně atleti. Je tedy správně zvolený, pokud jde o rychlost.
·         Třetí možností je došlap na střední část nohy. Při tomto došlapu zapojujeme celé chodidlo. Tento styl běhu je vhodný při běhu středním tempem a v běhu do kopců.
 běh lesem
5.       Správné zapojení rukou je také důležité
Víte, jak při běhu správně zapojovat ruce? Důležité je, aby obě paže při pohybu svíraly úhel 90 stupňů. Pohyb rukou by měl být maximálně do úrovně kyčelního kloubu a po ramena.