Zavřete oči a představte si, že se ocitáte ve třicátých letech dvacátého století. To bylo tenkrát, když se tančil swing. Naprosto přelomový tanec, který ovlivnil kulturu ve všech jejích odvětvích.
Swing diktoval
– jak se budete oblékat
– jak se budete chovat
– jak budete žít.
První big bandy začaly vznikat v Americe, odkud se tato hudba dostávala do celého světa.A ani nám se na své cestě nevyhnula. Američané rozvlnili svá těla u orchestrů, které vedly swingové špičky
· Glenn Miller
· Benny Goodmann.
U nás se ujali tohoto podmanivého rytmu
· R. A. Dvorský
· Karel Vlach.
Zpěváci, kteří tuto hudbu uvedli doslova do života svým zpěvem,jsou dodnes nezapomenutelní.
o Karel Hála – nesmrtelná píseň „Dej mi pár okovů“.
o Inka Zemánková – „Slunečnice“.
o Eva Pilarová– „Swing, to mě baví“.
Jak je z několika jmenovaných písních patrné, u swingu nemusí jít jen o rychlé rytmy. Například velice pomalá píseň, kterou zpíval Oldřich Nový ve filmu „Kristián“, je také považována za swingovou.
Skok šťastného Lindyho
Ke každé hudbě patří nějaký specifický tanec.
· Na polku se logicky tančí polka.
· Na valčík se tančí valčík.
· Na swing se ale netančí swing, nýbrž „lindy hop“.
Historie vzniku tohoto tance je opravdu zajímavá. Roku 1927 překonal americký letec Charles Lindbergh Atlantik. Zpráva se dostala samozřejmě do novin. Jeden z tanečníků swingu si právě noviny pročítal, když se ho jeden novinář ptal, jak se jmenuje ten tanec, který je teď tak populární. Tanečník, který právě četl titulek „Lindy Hops The Atlantic“, odpověděl, že se prostě jmenuje „lindy hop.“ A tak Lucky Lindy, jak se letci přezdívalo, dal nevědomky jméno tomuto temperamentnímu tanci. Jediná země, kde se swing ve svých začátcích neujal, bylo Německo. V té době už tam vládl fašismus a ten americkou kulturu považoval za nepřátelskou.