Nedostatek energie? Dejte si datle!

Poptávka po sušených datlích stoupá hlavně v období Vánočních svátků, se kterými je má většina z nás spojené. Tato podoba ovšem představuje jen nepatrnou část z jejich osobnosti. Začněme ale pěkně od začátku.Datle na misce
Datle jsou lidstvu známy již po několik tisíc let. Za kolébku tohoto jedinečného ovoce se považuje Mezopotámie. Zmínku o nich můžeme najít dokonce i v samotné Bibli a také v řadě knih ze starověkého Egypta, kde se z nich údajně vyrábělo lahodné nasládlé víno. Dnes mezi největší pěstitele datlovníku pravého patří již zmíněný Egypt, Irák, Maroko, Tunis nebo třeba Španělsko. V těchto zemích se ovšem nejčastěji setkáme s podobou, která je u nás zcela neznámou. Datle se zde totiž prodávají zralé přímo na ulici nejčastěji v proutěných koších. U nás jsou k dostání datle sušené s peckou nebo bez, doslazované či nikoliv, ve formě datlové pasty nebo třeba sirupu.
Skvělé jsou jako přírodní sladidlo a rychlý zdroj energie, jelikož obsahují až 70 % sacharidů, čehož hojně využívají sportovci před fyzickou námahou. Jsou tak často součástí nejrůznějších energetických tyčinek. Další výhodou v tomto oboru je, že obsahují velké množství bílkovin, vlákniny, minerálů a zahánějí chuť na sladkosti. To ovšem není zdaleka všechno.Čerstvé datle v koši Za další jejich důležitou funkci lze jmenovat například velice příznivý vliv na kardiovaskulární systém, konkrétně zabraňují ucpávání cév, snižují krevní tlak, posilují imunitu a ulevují při nachlazení, podporují schopnost organismu vylučovat těžké kovy z těla, zlepšují paměť a pomáhají se soustředit, zlepšují kvalitu a sílu nehtů a vlasů, kterým zároveň dodávají ztracený lesk, zlepšují náladu, a dokonce prý pomáhají prodlužovat život. A toto všechno je jen malá ukázka z toho, co všechno toto, zdá se naprosto nenápadné ovoce, dokáže. Zajímavostí je, že celkem je známo více než tři sta druhů.
S datlemi se rozhodně nebojte v kuchyni experimentovat. Použít se dají nejen na kaše, na výrobu tyčinek nebo raw dobrot, smoothie ale třeba také do slaných pokrmů. Zkrátka jejich užití nemá mezí. Tak si nechte chutnat.