Skip to content

Omniacs

Lidé mají někdy peněz dost, někdy ale také nikoliv. A zatímco ti první mají vystaráno, ti druzí proplouvají životem o poznání komplikovaněji.

  • Domov
  • Krása
  • Nakupování
  • Peníze
  • Služby
  • Web

LED diody v montážních přenosných lampách

Posted on 22. 6. 201814. 6. 2023 By devene

Kdybychom byli odkázáni pouze na denní světlo, většina staveb by mohla být dokončena jen stěží. Umělého elektrického osvětlení člověk využívá již více než sto let a po celou tu dobu se na každém staveništi lidé setkávali s pomocnými světelnými zdroji, s tzv. přenoskami. Jsou to zpravidla kruhové nebo obdélníkové reflektory zavěšené v pevném nebo otočném stojanu, polohovatelné ve vertikálním i horizontálním směru.

foto světlo.jpg

Halogenové reflektory

V druhé polovině 20. století v této oblasti plně dominovaly halogenové žárovky. Výhodou byl obrovský světelný tok a dokonalý osvit i relativně velké pracovní plochy. Fenomenální zdroj světla však zastínila jeho enormní spotřeba elektrického proudu a rovněž nepřijatelné množství vyzařovaného tepla. Světelné zdroje musely být umístěny mimo dosah hořlavých materiálů, přičemž k nechtěným požárům také občas docházelo.

LED diody v pracovním osvětlení

Mají ve srovnání s halogeny řadu výhod. V první řadě emitují chladnější barvu namodralého bílého světla, což se projeví na pracovní výkonnosti. Je známo, že teplé barvy osvětlení zvyšují koncentraci melatoninu a ten je zodpovědný za kvalitní spánek, což ovšem není v bdělém stavu na pracovišti žádoucí .

Předností je také takřka nulové množství tepelného záření. Diody samotné žádné teplo nevydávají, pouze minimum tepla vyzařuje napájecí zdroj, což je ve srovnání s halogenovým světlem zanedbatelné. A další podstatnou výhodou je extrémně dlouhá životnost, která přesahuje i 50 tisíc hodin. Polovodičové osvětlení je zároveň zdrojem světla o vysoké svítivosti (počtu lumen na m2) při současně velmi nízké spotřebě elektřiny.

světlo fotografa.jpg

IP krytí

U reflektorových pracovních světel se setkáváme se zásadním požadavkem na konstrukci svítidla, a tím je tzv. IP krytí. Záleží totiž na tom, zda je zdroj světla umístěn v interiéru, anebo ve venkovním prostředí. Jednotlivé stupně se řídí tabulkou, v níž je uvedena odolnost vůči vodě, vlhkosti, a pevným a prachovým částicím. Např. IP 00 znamená naprosto nechráněný světelný zdroj a naopak IP 68 popisuje světlomet, který je možno dokonce trvale ponořit do vody.

Navigace pro příspěvek

Previous Post: Jak na funkční web
Next Post: Aby bylo vše v pořádku doručeno

Nejnovější příspěvky

  • Marihuana, ano či ne
  • Vybíráme střechu u novostavby rodinného domu
  • Služby interiérového studia pro dvougenerační dům
  • Fun with gun
  • Bereme si hypotéku

© Omniacs.cz

Powered by PressBook Grid Dark theme

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím